top of page

SEYAHAT ACENTECİLİĞİ GELECEĞİN TURİZM MESLEKLERİ ARASINDA MI?

Teknolojinin hızla gelişmesi ve insan üzerindeki kullanım oranı arttıkça alışverişlerin artık çoğu online yapılır hale gelmeye başladı.

Elektronik cihazlardan, giyim, aksesuar, mobilya, kişisel bakım ürünleri, yeme içme, market gibi daha birçok günlük ve genel ihtiyaçlar bir tıkla kapınıza gelirken tatil alışverişlerinde de seyahat acentelerine gitmek yerine online satın alımlar tercih edilir oluyor. Tatil dünyasında ise her ne kadar güvenilir bilinen tur operatörü markası olsa da bunların dışında online üzerinde tanınmayan duyulmamış, şubesi olmayan birçok tatil markası türemiş ve mağduriyetlere memnuniyetsizliklere sebebler oluştursalar da tatilciler artık online alışverişi tercih ediyorlar. Aslında ilk kez gidilen bir tatili alırken ya da nereye gideceğini bilemeyip fikir almak için bir tatil danışmanına danışmak mağduriyeti en aza indirip çok daha fayda sağlayacakken; günümüzde biline bazı tur operatörlerinin batması ve muhatap bulunamaması ayrıca seyahat acentelerinin sayısının aşırı artışı ve buna müteakiben işi bilmeyenlerin sektöre girip yürütemeyip, kapatmalarıyla muhatap bulamayan tatil müşterilerinin güveninin sarsıldığı da aşikar.

İşini düzgün yapan ve işine yatırım yapmış seyahat acentelerinin ise online satışlara karşı bir artıları kalmadığı gibi, iflas edip kapatan ya da işi bilmeyip tatilci müşterilerini kaçıran acenteler nedeniyle de müşteri sadakatlarını ve satışlarını kaybediyorlar. Sektör liderleri tarafından, seyahat acenteleri kendi operasyonlarını yapabilir, online siteler kurabilir denilse de doğru kadronuz ve rakiplerle ile baş edecek yatırım gücünüz yok ise belli markalar ile yol almak zorunda kalıyorsunuz. Bir markanın acentesi olmak avantaj olsa da, markanın online satış gücü daha yüksek oluyor. Az önce dediğim gibi temsil ettiğiniz markanın online satış sitesine karşılık bile bir artınız yok ise müşteri internetten ya da acenteden almak arasında bir fark olmadığından online alışverişi doğru buluyor. Elbette acentenin bazı önemli avantajları var ama müşteri cebinden çıkan ile girene yani maddi sonuca odaklanıyor. Bu anlamda avantaj sunamıyorsanız satışı kaybetme olasılığınız %50 oluyor. Sonuç ise yıllık anlaşmalar ile ciro hedefleri hepsi hayal oluyor. Diyeceğim o ki ne yazık ki seyahat acenteleri geleceğin mesleği arasında yer almıyor. Bir kısım seyahat acente işletmecisi B planı düşünüyor ve farklı işlere yöneliyorlar. Farklı işler derken sıcak para getirecek işler tercih edilmeye başlanmış olup daha çok yiyecek içecek sektörüne adım atılıyor. Bunların dışında turizmden vazgeçmeyip otel işletmeciliğine soyunanlarda var. Seyahat acenteleri birer meslek kolu olup günden güne istikrarlı çalışıp, işi bilenlerin azalması bilgi ve birikim eksilmesine ve yetenekli personellerin istihdam kaybına neden olurken, işi bilmeyenlerin sahaya çıkması ve turizmin sadece online yürümesi de ne kadar doğru? Ekonomik krizinde baş gösterdiği son yıllarda eğer işinize yapacak bir yatırım gücünüz, doğru planınız yok ise herkesin farklı bir sektörden bir B planı olması gerektiği net.


3 görüntüleme0 yorum